miejsca we Wrocławiu

Niezwykłe Nadodrze- spacery z przewodnikami po osiedlu pełnym rzemiosła i designu

InfoPunkt Łokietka5 zaprasza na serię nadodrzańskich spacerów prezentujących najbardziej artystyczne osiedle we Wrocławiu z nowej, oryginalnej perspektywy. Przez całe wakacje będą przedstawiać atrakcje Nadodrza w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim. Pierwszy spacer już jutro o godz. 12.00.

Nadodrze to piękne śródmiejskie kamienice i siatka brukowanych dróg między Kleczkowem, Ołbinem a Starówką. Miejsce opalizujące swoją historią, od kilku lat tętniące artystycznym życiem. To osiedle zawodów i pasji, na którym tuż po wojnie osiedlali się pierwsi mieszkańcy.

Spacery będą prezentować podwórka, zaułki, bramy… Pracownie wybranych artystów i rzemieślników. Dzięki nim odkryjesz najciekawsze murale i ich historie, miejsca, które warto odwiedzać. Spotkasz artystów, którzy wybrali Nadodrze jako przestrzeń swojej pracy twórczej.

3 ścieżki, 3 języki

Trzy różne spacery, to trzy różne perspektywy na Nadodrze. Spacery w języku polskim poprowadzi przewodniczka Monika Płoszaj, angielskie – poprowadzą znani z serii FreeWalking Tour Szymon Maraszewski i Jakub Jamróz, którzy opowiedzą o streetarcie oraz pracowniach artystycznych. Natomiast spacer w języku ukraińskim przygotuje Khrystyna Moldavchuk – historyczka z wykształcenia, współpracująca z Fundacją Ukraina.

Ciekawostki i zakamarki Nadodrza

Gdzie mieściło się Lwowskie Piekiełko? Jakie budowle, autorstwa Richarda Konwiarza, mieszczą się na Nadodrzu? Gdzie znajduje się hostel, w którym każdy pokój jest dziełem sztuki autorstwa innego artysty? Jak wyglądało powojenne życie na Nadodrzu? Które podwórko w całości pokryte jest trójwymiarowym muralem i kto jest na nim sportretowany?

O tym będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy Wrocławia i goście, którzy przyjadą na Nadodrze. Wielojęzyczność ścieżek spacerowych pozwoli na pokazanie osiedla w szerszym wymiarze, także kulturowym. Spacery są darmowe i dostępne dla każdego, niezależnie od pochodzenia lub stopnia znajomości okolicy. Zapraszamy gości, turystów, studentów, a także mieszkańców chętnych do wyjścia poza tradycyjne lokacje historycznego Nadodrza.

Każdy spacer rusza spod Bramy Nadodrza (mural na rogu Łokietka i Drobnera)

Spacery w języku polskim:

Niezwykłe Nadodrze

28 VII 12:00

24 VIII 19:00

15 IX 12:00

12 X 19:00

Spacery po angielsku

Unusual Nadodrze

Guided tours around the district of artisans and designers.

29 VII 11:00

26 VIII 11:00

Spacery w języku ukraińskim

Íĺçâč÷ŕéíĺ Nadodrze / Nezwyczajne Nadodrze

Ďđîăóë˙íęŕ ç ĺęńęóđńîâîäîě (óęđŕżíńüęîţěîâîţ) Spacery z przewodniczką w języku ukraińskim

15 IX 17:00

14 X 11:00

Âłäęđčâŕé, ńěŕęóé, äîńëłäćóé Nadodrze.

Zachęcamy także do skorzystania z audiospacerów po Nadodrzu dostępnych w aplikacji Audiotrip – pozwalają one na samodzielną wędrówkę z nagranym komentarzem na temat atrakcji osiedla: artystycznych, filmowych oraz historycznych.

Projekt spacerów po Nadodrzu jest realizowany we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 9 =