miejsca we Wrocławiu

Movie Gate czyli schron na Solnym

Pewnie większość z nas przechodząc przez Plac Solny, nie miała pojęcia, że pod jego płytą znajduje się prawie 1000 metrowy schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej! Poznajcie jego historię i zobaczcie co się w nim mieści obecnie!

                                                                                 fot. ameliastrips.blogspot.com

Plac Solny we Wrocławiu to niewielki plac przylegający bezpośrednio do Rynku w jego południowo-zachodniej części. Otaczają go zabytkowe kamienice, m.in. budynek Starej Giełdy czy słynnej niegdyś Apteki pod Murzynem – obecnie siedziba Gazety Wyborczej. Kiedyś handlowano tu solą. Dziś swoje miejsce mają kwiaciarki.

Na Placu Solnym znajduje się również bodajże jedyna publiczna toaleta w rejonie całego Rynku:-) Ci, którzy z niej korzystali z pewnością nie przypuszczali, że drzwi zasłonięte roletą, tuż przy wejściu do wc, są wejściem do schronu.

Pewnie większość z nas przechodząc przez Plac Solny, nie miała pojęcia, że pod jego płytą znajduje się prawie 1000 metrowy schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej!

Schron zbudowano na głębokości 6 metrów w latach 1942-43. Mógł pomieścić od 330 do 700 osób w skrajnych przypadkach. Nie był to zwyczajny schron. Posiadał instalację elektryczną, wentylacyjną i kanalizacyjną, kuchnię, toalety i ambulatorium. Zbudowano go z myślą o wysoko postawionych dygnitarzach NSDAP. Wstęp miały osoby tylko ze specjalnymi przepustkami.

Podczas działań wojennych schron nie ucierpiał i w bardzo dobrym stanie przetrwał lata powojenne. Władze Wrocławia nie miały jednak ani pomysłu, ani środków na jego adaptację. Plany utworzenia muzeum lalek czy muzeum Festung Breslau szybko upadły.

W ubiegłym roku tematem zainteresowała się firma Arado Fabryka Historii z Kamiennej Góry, która tamże od lat prowadzi projekt pod nazwą „Zaginione Laboratorium Hitlera” – jedną z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polce. Arado znane jest również z organizacji „Rajdów Arado” – inscenizacji militarnych o charakterze edukacyjno-historycznym, organizowanych w różnych miastach na Dolnym Śląsku.

Schron został uporządkowany i dostosowany do potrzeb turystycznych. Otwarto go niedawno, bo w połowie marca. Wykuto nowe wejście; to przy toalecie jest teraz wyjściem. Zachowano niektóre elementy oryginalnego wyposażenia, np. niemieckie napisy wykonane farbą fluorescencyjną, która do dziś nie straciła swoich właściwości.

We wnętrzach schronu urządzono wystawę oryginalnych kostiumów ze znanych hollywoodzkich produkcji. Część pomieszczeń przeznaczono na laboratorium iluzji, w którym można przeprowadzić proste eksperymenty o zaskakujących efektach. Głowa na tacy, studnia bez dna czy selfik w lustrzanym pudle to tylko kilka propozycji, które spodobają się i dzieciom, i dorosłym.

Całą relację, również zdjęciową z pobytu we wnętrzach schronu zobaczycie na ameliastrips.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × one =