miejsca we Wrocławiu

Jubileuszowa edycja Non Sola Scripta latem na Ostrowie Tumskim

Strefa Kultury Wrocław zaprasza na jubileuszową, 25. odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Organowego Non Sola Scripta – jednego z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów muzyki organowej w Polsce i Europie. Cykl koncertów rozpocznie się 1 lipca i przez całe lato, co niedzielę, gościć będzie w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Non Sola Scripta już od ponad ćwierć wieku dopisuje kolejny rozdział do bogatych, sięgających korzeniami baroku, tradycji muzyki organowej Wrocławia. Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną – także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów. Nieoczekiwane wariacje na temat znakomitych dzieł muzyki dawnej, ale i propozycji współczesnych – w tym roku na Ostrowie Tumskim usłyszymy kompozycje Chopina, Bacha czy Haendela, ale i Ennio Morricone, Wojciecha Kilara oraz Krzesimira Dębskiego – są wynikiem energii, jaka wytwarza się w niecodziennych koncertowych składach. Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami.

Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w przepięknych wnętrzach kościoła Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnego dla zwiedzających. Na Ostrowie Tumskim przez całe lato usłyszeć będzie można największych wirtuozów i improwizatorów organów, tytularnych organistów najwspanialszych katedr Polski i zagranicy – w tym roku zaproszenie na wrocławski festiwal przyjęli m.in. Giampaolo di Rosa (Włochy), Ourania Gassiou (Grecja), Renate Lesieur (Litwa), Johannes Skudlik (Niemcy), Roberto Bonetto (Włochy). Podczas koncertu otwarcia, w najbliższą niedzielę (1 lipca) o godzinie 19:00, usłyszymy wspólny występ Dyrektora Artystycznego Festiwalu, wybitnego organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego i znakomitego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki.

Bilety (20/15 zł) dostępne są w kasie Impartu oraz na platformie eventim.pl i w stacjonarnych punkach sprzedaży Empik, Media Markt i Saturn od 20 czerwca.

PROGRAM

15.07.
Jerzy Kukla – organy
Jacek Sribniak – klarnet
Małgorzata Orłowska – recytacje

22.07.
Roberto Bonetto (Włochy) – organy
Duet perkusyjny WOSK:
Jacek Wota
Krystian Skubała

29.07.
Johannes Skudlik – organy
Celtic Triangle:
Irena Davidson (Szkocja) – harfa celtycka
Lindsey Davidson (Szkocja) – dudy szkockie
Katarzyna Wiwer-Monita – sopran

5.08.
Roman Perucki – organy
Łukasz Długosz – flet

12.08.
Ourania Gassiou (Grecja) – organy
Krakowskie Trio Stroikowe:
Marek Mleczko – obój
Roman Widaszek – klarnet
Paweł Solecki – fagot

19.08.
Renate Lesieur (Litwa) – organy
Julia Karpeta – viola da gamba
Maurycy Raczyński – klawesyn

26.08.
Mateusz Rzewuski – organy
Dumitru Harea (Mołdawia) – fletnia Pana

2.09.
Giampaolo di Rosa (Włochy) – organy
ks. Zdzisław Madej – tenor
Michał Chorosiński – narrator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + 10 =