architektura moje miasto

XXVIII edycja konkursu Piękny Wrocław 2017 rozstrzygnięta

21 czerwca br. w Muzeum Architektury zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w XXVIII edycji konkursu Piękny Wrocław.

Do siedziby Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz na adres elektroniczny Wydziału Architektury i Budownictwa wab@um.wroc.pl zgłoszono 44 obiekty (wpłynęło 48 zgłoszeń – cztery obiekty zgłoszono 2 razy). Ponadto 13 obiektów rekomendował Kapitule Architekt Miasta.

Po przedstawieniu wszystkich kandydatur spełniających wymogi formalne, Kapituła jednogłośnie zadecydowała o wyłączeniu z obrad przy wyborze najlepszego budynku użyteczności publicznej Aleksandra Szarapo, ze względu na zgłoszenie do konkursu obiektu jego autorstwa.

Kapituły Nagrody „PIĘKNY WROCŁAW” rozstrzygające konkurs. W skład Kapituły weszli:

1. Piotr Fokczyński – Architekt Miasta – przewodniczący

2. Jan Paluchniak – Towarzystwo Miłośników Wrocławia

3. Wojciech Gryczyński – Towarzystwo Miłośników Wrocławia

4. Andrzej Poniewierka – architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia

5. Roman Rutkowski – Stowarzyszenie Architektów Polskich

6. Aleksander Szarapo – Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP

Tegoroczna XXVIII edycja konkursu Piękny Wrocław nie zawiodła. Z każdym rokiem przybywa nam ciekawych, niebanalnych realizacji, dlatego też Kapituła ma trudniejsze zadanie do wykonania wybierając te najlepsze – podkreślił Piotr Fokczyński przewodniczący Kapituły rozpoczynając uroczystość.

W obecnej, XXVIII edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, która będzie przyznawana w przyszłym roku, otrzymują 2 obiekty:

Przedszkole nr 23, ul. Zwycięska 8a

Autor: Grupa 33_03 – Anita Luniak, Teresa Mromlińska, Wrocław współpraca: Vega Cad, Wrocław; Monika i Sebastian Stanisławscy, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: AKBIK Sp. z o.o., Wrocław

Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu, ul. Bierutowska 57-59

Autor: ASSA Anna Sokół Studio Architektury – Anna Sokół, Anna Ośmińska, Elżbieta Buchwald, Wrocław
Inwestor: BFF INVESTMENTS Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: BFF INVESTMENTS Sp. z o.o., Wrocław

W regulaminowych kategoriach Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody i
wyróżnienia:

Kategoria: BUDYNEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

Wyróżnienie:
VRATISLAVIA MEDICA Szpital im. Św. Jana Pawła II, Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej, ul. Lekarska 1

 

Autor: Autorska Pracownia Architektury HUBKA – Andrzej Hubka, Danuta Hubka, Sławomir Szczotka, Maciej Łamasz, Anna Sobczak, Piotr Buck, Joanna Freund, Agnieszka Pyrek, Jan Jopowicz, Maciej Smoliński, Zuzanna Góra, Wrocław
Inwestor: MEDICO-INVESTMENT Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: AWBUD SA, Ogrodzieniec

Wyróżnienie:
Kryta pływalnia z zespołem zewnętrznych basenów sportowo – rekreacyjnych, ul. Wejherowska 34

Autor: ASPA Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o. – Maciej Szarapo, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Lider Konsorcjum: Pre-Fabrykat Sp. z o.o., Miłków Partnerzy Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów PREFABET – BIAŁE BŁOTA SA, Białe Błota AXYO.pl Sp. z o.o., Jelenia Góra

Wyróżnienie:
Budynek handlowo-usługowy TARASY GRABISZYŃSKIE, ul. Grabiszyńska 238 – 240

Autor: ARCHE Sp. z o.o. Biuro projektowe – Marek Skorupski, Rafał Zygiel z zespołem, Wrocław
Inwestor: Womak Omega Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Budimex SA, Warszawa

3. nagroda
Budynek usługowy MEDICUS Sp. z o.o., pl. Strzelecki 24

Autor: JSK Architekci Sp. z o.o. – Piotr Bury, Oddział Wrocław
Inwestor: Medicus Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach Sp. z o.o., Wrocław

2. nagroda
Budynek biurowo-usługowy GREEN 2 DAY, ul. Szczytnicka 11

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Michał Zawadzki, Olga Kanecka, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Karolina Obuszko, Justyna Turowska, Wrocław
Inwestor: Skanska Property Poland Sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Skanska SA, Wrocław

1. nagroda
Liceum Ogólnokształcące nr V, ul. Jacka Kuronia 14

Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.- Zbigniew Maćków, Juliusz Erdman, Jerzy Kopka, Kinga Bender, Maciej Kowaluk, Michał Mrzewa, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Piotr Sulisz, Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Piotr Wilk, Maciej Witaszek, Bartosz Zięba, Piotr Zybura, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: MIRBUD SA, Skierniewice

Kategoria: BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY

Wyróżnienie:
Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych AVANTI HOUSE, ul. Giserska 2-8

Autor: chillHouse Sp. z o.o. – Agnieszka Włodarczyk, Marcin Radgowski, Filip Kozak, Łukasz Kubicki, Tomasz Gimbut, Wrocław
Inwestor: Temar AM SA Avanti Sp. k., Wrocław
Wykonawca: Temar AM SA Avanti Sp. k., Wrocław

3. nagroda
Budynek mieszkalny wielorodzinny Nowe Żerniki, ul. Białodrzewna

Autorzy projektu: Marcin Dziewoński, Maciej Hawrylak, Marcin Major, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska, Wrocław współpraca autorska: Bartłomiej Pawłowski, Marta Smarzych, Bartosz Łukaszewicz, Wrocław pracownia prowadząca: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c., Wrocław
Inwestor: Budownictwo Osiedle Rodzinne Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław
Wykonawca: Blue House Zastępstwo Inwestycyjne Sp. z o.o., Wrocław

2. nagroda
Budynki mieszkalne wielorodzinne Nowe Żerniki, ul. Heinricha Lauterbacha 18, Andrzeja Frydeckiego 8

Autorzy projektu: Stanisław Lose, Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra
Czupkiewicz, Michał Goncerzewicz, Joanna Janikowska, Paweł Karpa,
Maciej Lose, Joanna Major, Marcin Molik, Laura Paluch, Maria Pietrzyk,
Maria Roj, Michał Romański, Natalia Rowińska, Justyna Śmigasiewicz,
Wrocław
pracownie prowadzące: Forum Architekci Sp. z o.o., Maćków Pracownia
Projektowa Sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: Vantage Development SA, Wrocław
Wykonawca: TOM-Instal Sp. z o.o., Wrocław

1. nagroda
Budynki mieszkalne wielorodzinne Nowe Żerniki ul. Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy, Aleja Architektów

Autorzy projektu: Marcin Dziewoński, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska, Marcin Major, Maciej Hawrylak, Wrocław współpraca autorska: Marta Górniak, Wrocław pracownia prowadząca: majorarchitekci, Wrocław
Inwestor: ATAL SA, Cieszyn
Wykonawca: ATAL SA, Cieszyn

Kategoria: BUDYNEK MIESZKALNY JEDNORODZINNY

3. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Akacjowa

Autor: Studio Projektowe Archipelag – Artur Wójciak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców

2. nagroda
Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, ul. Agrestowa

Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Bartłomiej Mackiewicz, Wrocław
Inwestor: TPR Agrestowa Sp. z o.o. Sp. k., Świdnica
Wykonawca: Blue House Zastępstwo Inwestycyjne Sp. z o.o., Wrocław

1. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Motylkowa

Autor: GROUP ARCH Sp. z o.o. – Adrian Staszczyszyn, Agnieszka Staszczyszyn, Łukasz Kołacz, Małgorzata Frontczak-Kołacz, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców

Kategoria: OBIEKT INŻYNIERSKI, PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

1. nagroda
Wyspa Daliowa

Autor: ZIETA PROZESSDESIGN STUDIO – Oskar Zięta, Mateusz Zwierzycki, Magda Gąsiorowska, Grzegorz Łochnicki, Marcin Głowacki, Katarzyna Pelc, Paulina Burzyńska, Anna Ptasińska, Magdalena Szwajcowska , Wrocław isba_GRUPA PROJEKTOWA – Joanna Styrylska, Tomasz Boniecki, Karolina Kubis, Paulina Markiewicz, Marcin Musiał, Wrocław A+F PROJEKTOWANIE PRZESTRZENI – Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Urząd Miejski Wrocławia, Wydział Kultury
Wykonawca: Rotomat Sp. z o.o., Wrocław

Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny. Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą i przyznała: nagrodę główną – GRAND PRIX, którą otrzymuje:

Liceum Ogólnokształcące nr V, ul. Jacka Kuronia 14


Autor: Maćków Pracownia Projektowa – Zbigniew Maćków, Juliusz Erdman, Jerzy Kopka, Kinga Bender, Maciej Kowaluk, Michał Mrzewa, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Piotr Sulisz, Agnieszka Trebenda- Toczydłowska, Piotr Wilk, Maciej Witaszek, Bartosz Zięba, Piotr Zybura, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: MIRBUD SA, Skierniewice

Ze względu na bardzo wysoki poziom realizacji innych obiektów, które znacząco przyczyniły się do podniesienia jakości przestrzeni miejskiej Wrocławia, Kapituła pragnie wyrazić uznanie dla ich projektantów, inwestorów, wykonawców i zaprezentować je na wystawie, obok obiektów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie.

OBIEKTY UŻYTECZNOSCI PUBLICZNEJ:

Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Łukasza Górnickiego 20

Autor: R2 Biuro Projektów Lesław Rubik, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: P.W. HARAS Arkadiusz Harasimowicz, Wrocław
Haras Sp. z o.o., Wrocław

Zespół Szkolno- Przedszkolny, ul. Kłodzka 40

Autor: DGM Architekci, Kraków
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 20, ul. Karpnicka 2
Autor: VROA Architekci, Wrocław; CH+ Architekci, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa

Budynek biurowy TWELVE_ul. Oławska 12

Autor: Chamielec Architekci Sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: i2 Development SA, Wrocław
Wykonawca: i2 Development SA, Wrocław
Budynek biurowo-usługowy ul. Komandorska 12
Autor: Grupa 5 Architekci, Warszawa
Inwestor: PZU Inwestycje, Warszawa
Wykonawca: BUDIMEX SA, Warszawa

Budynek biurowo-usługowy NOBILIS BUSINESS HOUSE, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12

Autor: DDJM Biuro Architektoniczne, Kraków
Inwestor: Echo Investment SA, Kielce
Wykonawca: M&J Bud Invest Sp. z o.o. INVEST EU Sp. K., Kielce

Budynek biurowo-usługowy VIC HOUSE, ul. Zwycięska 20a

Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c., Wrocław
Inwestor: Rodis Development Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Ultranet Sp. z o.o. ,
Podsumowując wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl powiedział: Wrocław to miasto witalne, w którym historia przeplata się ze współczesnością. Dlatego tez konkurs Piękny Wrocław napawa dumą i budzi apetyt na więcej. Dzisiaj nagradzamy za kreatywność, energię i odwagę, którą może się szczycić architektura Wrocławia.

Podczas uroczystości Adam Grehl wiceprezydent Wrocławia został wyróżniony tytułem honorowego członka Towarzystwa Miłośników Wrocławia za szczególny wkład w rozwój architektury naszego miasta. Architekci i Tadeusz Sawa-Borysławski otrzymali złote odznaki Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Nagrodzone obiekty z poprzednich edycji konkursu można obejrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × one =