architektura miejsca we Wrocławiu

Nagroda dla Kaplicy Hochberga! „Zabytek Zadbany 2018”

Nazywana  perłą barokowej architektury i zdobnictwa, Kaplica Hochberga przy kościele pod wezwaniem Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecnej katedrze greckokatolickiej – przy pl. Nankiera we Wrocławiu wygrała w konkursie „Zabytek Zadbany 2018” w kategorii utrwalanie wartości zabytkowej.

Zadbany zabytek 2018 - kaplica Hochbrga przy pl. Nankiera we Wrocławiu

Foto ze zbiorów Wratislaviae Amici

Celem konkursu  jest upowszechnianie najlepszych przykładów właściwego utrzymania i zagospodarowania zabytków oraz popularyzowanie wiedzy na temat właściwego postępowania z zabytkami w trakcie ich użytkowania oraz remontów i adaptacji. Odbywa się co roku i jest organizowany wspólnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków.

Kaplica Hochberga pw. Matki Bożej Bolesnej została wybudowana w latach 1723-1728. Podczas II wojny światowej została niemal doszczętnie zniszczona. Prace remontowo-konserwatorskie trwały kilkanaście lat. Freski odtworzono dzięki zachowanej dokumentacji przedstawiają one siedem boleści Matki Bożej, a ołtarz został złożony z 1300 fragmentów odnalezionych w gruzie wypełniającym kaplicę. Wnętrze jest ozdobione sztukateriami i złoceniami. Na podłodze znajduje się 379 mosiężnych gwiazd które spajają płytki podłogowe , odtworzonych na podstawie jednej znalezionej wewnątrz. Remont kosztował ponad 10 milionów. Pieniądze pochodziły z wielu źródeł, m. in. z funduszy europejskich oraz z budżetu Miasta Wrocław.

Zwycięstwo zostało ogłoszone podczas Dnia Ochrony Zabytków w Zamościu.

Kaplicę można zwiedzać bezpłatnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 13 =