fotoWrocław miejsca we Wrocławiu moje miasto sztuka wystawy

Niezwykła wystawa już od dzisiaj ! Dali i Warhol we Wrocławiu

W jedynym w Polsce muzeum teatralnym, od dziś można zobaczyć niezwykłą wystawę poświęconą dwójce geniuszy sztuki  XX w.  Dali i Warhol – nie ma chyba osób, nawet takich , które na co dzień nie interesują się sztuką, które tych nazwisk nie znają. Na pewno zdążycie się wybrać na tę unikatową ekspozycję bo potrwa ona do września 2018.

Pomysł prezentacji, który powstał w oderwaniu od chronologii, zaprezentuje najważniejsze dokonania artystów, zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, filmowych, jak i stylu życia, który również był przez nich postrzegany także jako swoiste dzieło sztuki. Warto zwiedzać wystawę z przewodnikiem, poczytać materiały udostępnione w muzeum czy pobrać przy wejściu mobilną aplikację, która posłuży nam za kompas.

 

 

Dorobek Dalego reprezentują m.in.: cztery oryginalne rzeźby w tym słynna „Gala Gradiva”, praca „Kuszenie św. Antoniego”, serie grafik z pięknym projektem „Tarota”, fragmenty filmów według jego scenariusza, w tym „Bubble by Dali”. Słynna kanapa w kształcie ust oraz świątynia zapachów pomysłu Dalego, gdzie zwiedzający będą mogli dosłownie skropić się zapachem perfum z serii Salvador Dali.

Wśród prac Warhola wyjątkowym obiektem wystawy będzie pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andy’ego Warhola z wytwórniami muzycznymi – oryginalne okładki płyt takich zespołów, jak m.in.: Rolling Stones, Velvet Underground, czy Blondie. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie jedyna praca tego artysty, na której odbił on odcisk własnego palca – „Speed Skater“ z 1983, który Warhol stworzył na wniosek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z okazji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie.

Na wystawie znajdzie się̨ również̇ replika wnętrz owianego sławą Silver Factory – legendarnego nowojorskiego atelier Warhola. Pokazowi prac obu artystów towarzyszyć będą też słynne instalacje i projekty komercyjne, wraz ze zdjęciami, dokumentującymi ich życie oraz proces twórczy.

Duża część unikatowych eksponatów znalazła się tu tylko dzięki osobistym kontaktom twórców wystawy. Wystawa swoją premierę ma we Wrocławiu, później zostanie zaprezentowana publiczności w innych miejscach. Zajmuje 3 piętra muzeum, by móc ją zaprezentować, sale zostały opróżnione z ekspozycji stałych.

Wystawa będzie czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 17.00,
od soboty do niedzieli w godz. 10.00 do 18.00

Bilety do nabycia na www.ekobilet.pl www.groupon.pl oraz w kasie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

 

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza

Aneta Fudali – kuratorka wystawy

Piotr Welz – producent wystawy (Digital Open Group)

Piotr Metz – ambasador wystawy

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − two =