architektura miejsca we Wrocławiu moje miasto ulice

Kaplica Bethanien, czy widziałeś to miejsce?

Nigdy nie zapomnę dnia, kiedy spacerując po nieznanej mi jeszcze części Wrocławia, tzw. Trójkącie, natknąłem się przypadkiem na opuszczony, zabity deskami budynek. Wiedziałem, że mam do czynienia z neogotyckim obiektem sakralnym, ale nie mogłem zrozumieć, dlaczego w XXI wieku, praktycznie w centrum Wrocławia, znajduje się obiekt w takim stanie.

To ciekawe i magiczne miejsce, nie wyobrażam sobie dnia, w którym miało by zniknąć z przestrzeni Przedmieścia Oławskiego.

Historia samej kaplicy sięga 1852 roku, wtedy to przebywające we Wrocławiu diakonisy ewangelickie, które udzielały nieodpłatnej pomocy biednym i potrzebującym, kupiły działkę przy Klosterstrasse 49/50 ( ul Roumalda Traugutta 112), na której znajdowała się gospoda Pod Austriackim Cesarzem oraz przylegające doń budynki gospodarcze. W ten sposób powstała pierwsza placówka szpitala Bethanien ( później szpital Marciniaka), która przez następne lata była rozbudowywana. Co ciekawe, był to pierwszy we Wrocławiu szpital, który udzielał pomocy wszystkim, bez względu na wyznanie czy płeć. Integralną częścią każdego szpitala była kaplica, miejsce spotkań i modlitwy. Pierwsza powstała wskutek adaptacji stajni, jednak z czasem jej przestrzeń okazała się nie wystarczającą, a remont był nieopłacalny, dlatego podjęto decyzję o budowie nowej,  dwukondygnacyjnej kaplicy. Projekt powstał w maju 1871 roku a prace zakończono 13 listopada w 1872 r. Głównym wykonawcą oraz autorem projektu budynku był Friedrich Ilner.

Piotr Pelc, konserwator zabytków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − 8 =