Zdrowie

Wielka kłótnia o aborcję

Wariatki i panie lekkich obyczajów – tak określają internauci przeciwniczki zaostrzenia prawa aborcyjnego. Jego zwolenniczki natomiast nazywane są morderczyniami kobiet i fanatyczkami religijnymi. Czy można mówić już o tym, że wielki spór o aborcję się zakończył?

Kontrowersyjny prawo

„Stop aborcji”– projekt ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży trafił do prac w komisji. Za wprowadzeniem bezwzględnego zakazu głosowało 267 posłów. Projekt „Ratujmy kobiety”, który zakładał liberalizację prawa, został odrzucony.

Projekt komitetu „Stop aborcji” przewidywał bezwzględny zakaz przerywania ciąży i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego,w tym również dla matki. Projekt był nowelizacją ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Media społecznościowe stały się głównym ośrodkiem protestu. Osoby przeciwne zaostrzeniu prawa publikowały swoje zdjęcia w czarnych ubraniach i oznaczały je hashtagiem #czarnyprotest. Swoje wsparcie przekazały mieszkanki wielu krajów świata.

Czarno-białe ulice

3 października na ulice miast wyszły miliony kobiet, aby protestować. Wspierali je również mężczyźni. Protesty były dwa. Czarny, dla przeciwników zaostrzenia prawa do aborcji oraz biały, dla jego zwolenników. Uczestnicy czarnego protestu tłumaczyli, że walczą o wolność kobiet i ich możliwość do podejmowania samodzielnych decyzji. Ich przeciwnicy protestowali przeciwko „usprawiedliwianiu morderstwa” jakim jest aborcja.

Wielkich zmian nie będzie

Na skutek protestów 6 października w drodze głosowania sejm odrzucił projekt ustawy antyaborcyjnej. Głosowało 428 posłów – za odrzuceniem było 352, od głosu wstrzymało się 18. Do końca roku ma być gotowy program wsparcia dla matek, które zdecydują się na urodzenie dzieci z  tzw. „trudnych ciąż”. Obejmie on także rodziny wychowujące dzieci niepełnosprawne.

Anna Wójcik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × one =